Bonsai Ağacının Sulama İşlemi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Minyatür ağaçlar olarak da halk arasında bilinmekte olan bonsai ağaçlar Japon kültüründe daha yaygın olup tüm dünya da dekorasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Dekorasyon içinde son derece şık ve oldukça etkili olan bonsai ağaçların çiçek verenleri, meyve verenleri ve çiçeksiz olan türleri vardır.

bonsai bitkisi

Bonsai ağaçlarının bakımında en önemli detay sulama işleminin yapımında sıklığın ne şekilde gerçekleştirilmesi gerekliliğidir. Bu bir anlamda bakımın en önemli parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Mevsime Göre Sulama Sıklığındaki Değişim

Bonsai ağaçları dekorasyonun önemli bir parçası olup özellikle betonlar ile çevrelenen dünyamız içinde bizlere doğayı aktaran önemli parçalardır. Bonsai ağaçların sulama işleminde mevsime göre değişimler yaşanıyor. Yaz ve ilkbahar gibi sıcaklığın artış gösterdiği, çiçekli ya da meyve veren türlerin canlanmaya başladığı türler genellikle her gün sulama ya da gün aşırı sulama ister.

Bonsai ağacınızın toprağı nemli ise sulama işlemini mutlaka diğer güne bırakmanız önerilir. Bonsai ağaçlarının sulama işleminde aynı zamanda sabahları her zaman aynı kap ile ve toprağın tamamının sulanacağı şekilde işlemin tamamlanması da gerekir. Fazla sulama köklerde çürümeye sebep olabilir.

Kış ve sonbahar gibi daha soğuk olan zaman dilimlerine geçildiğinde ise sulamayı gene sabah saatlerinde gerçekleştirmeniz önerilir. Fakat sulama sıklığını üç günde bir gibi değiştirmeniz bonsai ağacınız için daha doğru bir seçim olacaktır.

Leave a Reply