Bonsai Ağaçlarının Tarihçesi

Bonsai ağaçları minyatür özelliğe sahip olan iç mekânda, balkonda ya da teraslarda bakıma uygun olan çeşitleri ile evlere farklı bir dekorasyon uygulaması açan ağaçlardır. Bu ağaçlar özellikle ofis ortamlarında da tercih ediliyor. Bonsai ağaçlarının her biri farklı özelliklere sahiptir.

Çiçek açan, meyve veren ya da dört mevsim yeşil kalan çam cinsi modelleri görebilirsiniz. Bonsai denildiğinde minyatür ağaçlar akla gelse de bu ağaçların ilk olarak ne zaman keşfedildiği ya da tekniğinin ne zaman bulunduğu veya neden böyle bir uğraş edilmek istendiği konusundan da akıllarda soru işaretleri vardır.

İlk Ne Zaman Bulundu?

Bonsai ağaçlarının yetiştirilmeye başlanması ile ilgili olarak ilk kim tarafından ya da ilk ne zaman yapılmaya başlandığına dair birçok farklı efsane ve söylence vardır. Bu konu hakkında yapılan araştırmaların bazıları Doğu Çin Hanedanlığına uzanırken bazıları ise Mısır uzantılı olduğu hakkında birleşiyor. Budist tapınakları ve Japonların muhteşem görselliği ile ilgili olarak bu çevrede ya da bölgede ilk olarak bulunduğuna dair de söylenceler vardır.

Her ne kadar ilk ne zaman ya da kim tarafından bulunduğu bilinmese de yüzyıllar öncesine ait olduğu düşünülüyor. Özellikle Japonların peyzaj uygulamaları içinde sıklıkla rastlanan bonsai ağaçların bu kültüre ait olduğuna dair olan efsaneler de belki gerçekliği içeren özelliklere sahiptir. Bilinen tek şey bonsai yetiştiriciliğinin daha uzun yıllar boyu devam edeceğidir.

Leave a Reply