Bonsai Bakım Tüyoları

Bonsai ağaçları muhteşem görüntüleri ile dikkatleri her daim üzerine çeken özel ağaçlardır. Evlerde ya da iş yerlerinde rahatlıkla bakılabilen bonsai ağaçları düzenli bakım ihtiyaçlarının karşılanması ile yıllar boyu sizinle kalacak olan ağaçtır. Dekorasyon içinde önemli bir yere sahip olan canlı çiçek seçimleriniz arasında bonsai ağaçlarına yer açabilirsiniz. Hem kendi iş yerini ya da eviniz için hem de sevdiklerinize hediye olarak bonsai ağaçlarına yer verebilir.

Sulama Detayları

Bonsai ağaçlarının bakım detayları içinde bazı unsurlara dikkat ederek daha sağlıklı ve güzel olan ağaçlara sahip olabilirsiniz. Bonsai ağaçların bakım detaylarında en önemli olanı sulama işlemidir. Sulamada toprağın nem dengesine dikkat etmeniz ve buna göre sulamayı gerçekleştirmeniz gerekir. Sulamada ise dinlendirilmiş olan oda sıcaklığında suyun kullanılması gerekir. Her sulamada aynı ölçüde su ile toprağın her yanına sulamanın yapılması gerekir.

Sulama sonrasında ise mutlaka alt tabağındaki suyun boşaltılması gerekir. Bu suyun boşaltılmaması durumunda ise köktü koku ve çeşitli bitki hastalıklarının yaşanmasına neden olabilir.

Saksı Değişim ve Budama

Bonsai ağaç bakımında sakı değişiminde büyük seçimlere yer açılmaması gerekir. Büyük saksı seçimleri bonsai ağacınızın formunun bozulmasına sebep olabilir. Bu neden ile bu detaya dikkat etmeniz önerilir. Bonsai ağaçlarının bakım detaylarında ise budamaya da yer açılması gerekir. Budamanın yapılma zamanında işlemin gerçekleştirilmesi ise verimi artıran özelliktir.

Leave a Reply