Bonsai Bakımı Hakkında İpuçları

Çin ve Japonya’da yetiştirilerek zamanla tüm dünyada tercih edilmeye ve beğeni kazanmaya başlanan bonsailer artık ülkemizde de sıklıkla tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor. Muhteşem görünümleri, bodur boyları ve minyatür yaprakları ile evinizde ya da işyerinizde bir ağaç yetiştirmek isterseniz siz de bonsai siparişiverebilir ve son derece makul fiyatlar eşliğinde eşsiz bir ağacın adresinize teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

BonsaiBakımı Zor mu?

Ancak öncesinde bonsai bakımı hakkında bazı bilgileri edinmeniz gerekiyor. Aksi halde özel bir bakım gerektiren bu minyatür ağaçların hastalanmasına neden olabilirsiniz. Peki, bonsai bakımı zor mu? Aslında birkaç hususa dikkat etmeniz durumunda bu ağaçların bakımında zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz.

Bonsai Sulama Nasıl Yapılır?

Bu bitkilerin bakımında en önemli unsur sulamadır. Sulamanın hangi periyotlarla ve nasıl yapacağınızı ise hangi bonsai türüne sahip olduğunuz belirler. Bu nedenle size net bir bilgi veremiyoruz. Toprağının ise kum, organik katkı ve ponza karışımından elde edilmiş olması gerekiyor. Küçük ve genç bonsailerin toprağını 3 yılda bir, büyük ve yaşlı bonsailerin toprağını ise 4 ila 5 yılda bir değiştirin.

İlkbahar ve sonbaharda budama yapmanız gerekiyor. Budamada yere yakın olan dalları keserek bir ağaç şeklini kazanmasına yardımcı olmayı hedefleyin. Tüm bu hususlara dikkat etmeniz durumunda siz de bu harika ağaçları yetiştirebilirsiniz. Sevdiklerinizi mutlu etmek için bonsai gönderdiyerek onlara eşsiz bir hediye gönderebilirsiniz.

Leave a Reply