Bonsai Bakımı ile İlgili İpuçları

Bonsai ağaç bakımı oldukça hassastır. Özel ilgi isteyen bu ağaçların budanması, sulanması, saksı değişimi ve konumlandırılacakları yer oldukça önemlidir. Yerini seven ağacınız için yapmanız gereken onun isteklerini iyi anlayarak bu isteklere yanıt vermedir. Eğer isteklerine düzenli yanıt verirseniz bonsai ağacınız uzun yıllar boyu sizinle sağlıklı bir şekilde hayatına devam ettirecektir.

Bonsai Bakımı Hakkında 4 İpucu

  1. Bonsai bakımında en dikkat edilmesi gereken sulama işlemidir. Sulamanın ne az ne de çok yapılmaması gerekir. Çok sulama kökün çürümesine sebep olurken az sulama ise kurumasına neden olur. Sulama için uygulanacak olan en ideal yöntem bitki toprağının neminin kontrol edilmesidir. Eğer nemli ise sulama yapmamanız gerekir.
  2. Bonsai ağaç bakımında bir diğer detay ise budama işlemidir. Özellikle kök kısımlarında yer alan yeni dal ve filizlerin budanması ağacınızın gelişimini destekleyecektir. Böylelikle daha sağlıklı bir gelişim göstererek harcadığı enerjiyi üst dallara geçirebilir.
  3. Bonsai diğer tüm saksı bitkileri gibi aynı toprakta durmaktan hoşlanmaz. İki yılda bir değişim isteyen bonsai için zengin içerikli toprak seçilmesi önemlidir.
  4. Bonsai ağaç bakımında en çok yapılan yanlışlardan biriside güneşlenmedir. Güneşi seven bonsai ağaçları aslında direk güneş ışığından hoşlanmazlar. Özellikle öğlenin sert ve dik ışınları onlar için zararlı olabiliyor. Bu sebep ile dolaylı güneş seçimini tercih etmeniz gerekir.

Leave a Reply