Bonsai Bakımında Çimdikleme Tekniği Neden Önemlidir?

Bonsai tasarımları son zamanlarda özellikle hediye seçiminde yer alan aranjmanlardır. Sevdiklerinizi mutlu etmek ve onların bu özel günlerini kutlamak için bonsai tasarım uygulamaları arasından tercihinizi yaparak hediye olarak gönderebilirsiniz. Bonsai tasarımlarının hazırlanması aşamasında birçok teknik hayatta geçirilir. Fakat bonsai tasarımının tamamlanması sonrasında da bu tekniklerin bazılarının gerçekleştirilmesine yer açmak gerekir. Bu teknikler arasında ise çimdikleme geliyor. Alt kısımdaki odunsu tabakanın bozulamaması ve yeni filizlerin tasarıma zarar vermesini önlemek için bu filizlerin çimdiklenmesine, çimdikleme tekniği adı veriliyor.

pachira

Bonsai Bakımında Budama ve Çimdikleme Tekniği Aynı mıdır?

Bonsai bakımında çimdikleme tekniği ile en çok karıştırılan budamadır. Budamada makas ve benzeri aletlerin kullanımına yer açılırken çimdikleme parmak ile gerçekleştirilir.

Bakım uygulamasında yer alan budama senede bir defa yapılırken çimdikleme işlemi ise ara ara görülen yeni filizlerin yetişmesinin önüne geçmek için yapılır.

Bonsai bakım detayları arasında bulunan önemli uygulamalar olan çimdikleme ve budamaya düzenli olarak yer vermeniz gereklidir. Bunun yanı sıra sulamasına dikkat edilmelidir. Aşırı sulama ya da saksı değişiminde daha büyük tercihlere yer verme durumu bonsai tasarımına zarar verir bu sebep ile bu detayları bilinçli olarak yapmanız önemlidir. Bunun yanında güneşlenme istekleri ve ısı dengelerine de uygun olan çözüme yer açmanız bonsai tasarımınızın uzun yıllar sizin ile olması için önemlidir.

Leave a Reply