Bonsai Bitkisinin Bakım Özelliği

Ev ve ofislerde sıklıkla karşımıza çıkan bonsai ağaçları iç mekânlarda farklılık yaratmaya ve istenen ev dekorasyonuna katkı sağlamaya devam ediyor. Son derece şık olan görselliğinin yanı sıra çiçeklenmeye sahip olan özellikteki ağaçları ile de sevdikleriniz için ideal bir hediye tercihidir.

Bonsai ağaçlarının bakım özellikleri arasında sulama detayı gelir. Özellikle aşırı sulamaya karşı dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Bonsai ağacınızın toprağının kurumasını sağlayarak sonrasında sulama yapmanız kök çürümesine engel olacak önemli bir detaydır. Sulamada toprağın sadece üst kısmının ıslatılması yeterli olacaktır. Bonsai ağacının sulamasında suyun oda ısısında olmasına dikkat etmek gerekir.

Bonsai Bakımında Çimdikleme Nedir?

Bonsai ağacı gerçek ağaç büyüklüğüne sahip olan tohumun zaman içinde şekillendirilerek küçük formda kalmasının sağlanması ile gerçekleştirilir. Bu da formunun koruması için bakım aşamasında sizin bazı detaylara dikkat etmeniz gerektiğine işaret eder. Özellikle budama işlemine önem vermeniz ve yeni gelişen dalların zaman içinde budanması büyümesinde istediğiniz güzelliği yaşamasına yer açacaktır. Bonsai ağaçlarının bakımında yer verilen çimdikleme işlemi ise dal gelişimini korumak için yeni filizlerin koparılması işlemidir.  Yeni gelişim gösteren bu filizler hassas olduğu için bu işlem el ile yapılmalıdır. Kesinlikle kesici alet kullanılmaması gerekir. Bu sebep ile bu işleme çimdikleme denilir.

Bonsai ağacınızın sararmış ya da kurumuş olan yapraklarını veya dallarını ise makas yardımı ile budayabilirsiniz.

Leave a Reply