Bonsai de Saksı Seçimi Nasıl Olmalı?

Ev ya da ofis dekorasyonu içinde oldukça hoş bir detay olarak dikkat çeken bonsai minyatür ağaçlar özellikle hediye tercihinde ilk sıralarda yer alıyor. İş yeri açılışları, yeni ev hediyesi ya da özel günlerde sevdiklerinize hediye olarak sunabileceğiniz bonsai ağaçları kendi gelişim süreçleri içinde belli bakım ihtiyaçlarına sahip olan canlılardır. Evcil hayvanınız ile nasıl ilgileniyorsanız çiçekleriniz ile de aynı derecede ilgilenmeniz onlarla konuşmanız, dökülen sararan yapraklarını temizlemeniz, sulamanız onların size sizin de onlara alışmanızı sağlayacak olan detaylardır.

bonsai-agaci-3

Bonsai de saksı değişimi en önemli olan detaydır. Bu sebep ile saksı değişimi konusunda bilinçli olmanız önerilir. Fazla büyük olan saksı bonsai ağacınızın minyatür özelliğinin bozulmasına neden olacaktır. Aynı zamanda bonsai ağacın gelişiminde de sıkıntı yaşanmasına sebep olacaktır.

Bonsai Sulaması Nasıl Yapılır?

Bonsai ağaçların bakımında en dikkat edilmesi gereken detay ise sulama işlemidir. Sulamanın fazla olması köklerin çürümesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra az yapılan sulama ise dalların ve köklerin kurumasına sebep olur. Bu sebep ile düzenli olarak yapılan sulamada aynı ölçüde suyun kullanılması doğru bir sulama için gereklidir.

Sulamada oda sıcaklığında olan ve dinlendirilmiş suyun seçilmesi ise bonsai ağacınız için en ideal olan tercih olacaktır. Sulama sonrasında saksıdan süzülen suyun tabakta bırakılmaması ve bu suyun dökülmesi gerekir. Kalması durumunda kötü koku ve hastalık yaratabilir.

Leave a Reply