Bonsai Kış Aylarında Yetiştirilir mi?

Bonsai son derece özel bir tür ve sıradan bir çiçek yetiştirme durumuna benzemeyen halleri var.

Japonlar bu durumu son derece ciddiye alıyor ve hatta bu işin felsefesine dair yayınlar hazırlıyorlar.

Bu dipnotlardan da anlaşılacağı üzere bonsainin evlerde, işyerlerinde olmasını istemek herkesin hakkı ama bakımı ciddi anlamda bilgi gerektiren bir deneyim. O yüzden de bazı şeyleri bilmeden bonsai almamak gerekiyor.

Bonsai kış aylarında yetiştirilir mi sorusuna kısaca verilebilecek en temel yanıt şu: Bonsai çeşidine göre durum değişiyor. Yani iç mekan ve dış mekan olmasına göre, türüne göre durum farklılıklar gösteriyor.

pachira bonsai

pachira bonsai

Bilinmesi Gereken Temel Noktalar

Eğer bir dış mekan bonsaisi ise o zaman kış aylarında rahatlıkla dışarıda bile kalabilir.Göknar(Abies), Akasya( Robinia) gibi türleri rahatlıkla kış aylarında da yetiştirilebilir.

Ama Cüce Nar (Pomegranate) bir Akdeniz bitkisi olduğundan kesinlikle sıcak ortamlarda yetiştirilmesi gereken bir türüdür ve en azından 13 ile 16 derece sıcaklığa gereksinim duyar.

Bunun yanında iç mekan Zelkova türü kış aylarında güneş alan ama serin yerlerde tutulması gereken bir türü iken dış mekan için Zelkova -5 dereceye kadar rahatlıkla kış aylarında dışarıda kalabilir ve rahatlıkla yetişebilir.

Kış aylarında yetiştirilemeyecek soğuğu az biraz bile görse yaşayamayan tek tür olarak ise ister iç mekanda, ister dış mekanda Çam yani Pines’dir.

Sonuçta bonsai bodurlaştırılmış ağaçlar olduklarından ağaçların kendi özelliklerini taşır.

Leave a Reply