Bonsai Nasıl Yetiştirilir?

Bonsailer minyatür ağaçlar olarak ev ve iş yerlerinde görmeye alıştığımız oldukça dikkat çeken uygulamalardır. Bilinen ağaç formunun oldukça küçültülmüş bir şeklini sunan bu özel ağaçlar özel bir uygulama ile hazırlanıyor. Bonsailere yetiştirilmesi işleminde büyük bir emek olmak ile beraber aynı zamanda oldukça uğraştırıcı bir işlemden geçtiğini de kabul etmek gerekir. Evde kendiniz eğer bir bonsai yetiştiriciyi yapmak istiyorsanız tohumdan istenen forma ulaştırılana kadar yaklaşık olarak üç illa beş yıllık bir zaman emek vermeyi baştan kabul etmeniz gerekir.

bonsai bitkisi

Bonsai yetiştiriciliğinde bu zaman dilimi içinde birçok detaya önem vermeniz ve bitkinin istediği tüm özeni göstermenizde gereklidir. Fakat bu detaylara yer vermeye başlamadan önce bonsai ağaçlardan beğendiğiniz herhangi birine sahip olarak bonsai ağacında bu formunu nasıl koruduğunu ya da bakımının nasıl yapıldığını da öğrenmeniz önerilir.

Bonsai Nasıl Bakılır?

Bonsai ağaçların bakım detaylarında her bir ağacın isteği farklı olabiliyor. Kimisi aşırı soğuklara karşı korunmak isterken kimisi direk olarak gün ışığından faydalanmak istemeyebilir. Bu sebep ile sahip olduğunuz bonsai ağacın isteklerini öğrenmek bakım için gerekli bir detaydır. Bunun yanında bonsai ağaçlarının tamamı için geçerli olan ise asla çok büyük bir kaba ya da bahçeye ekiminin yapılmaması gerekliliğidir. Olası bir hata ile yapılan bu yanlışlık sonrasında bonsai ağacınız özüne dönerek gelişimine hız katacak ve asıl formunu kazanacaktır.

Leave a Reply