Bonsai Nedir?

Her çiçek kendince güzeldir ve bulunulan ortamlara ayrı bir güzellik katar. Özellikle beton yığını haline gelen büyük şehirlerde egzoz dumanından, gürültüden kafamız patlama noktasına gelir iken hayatımızı güzelleştirecek ufak adımlar atmak ve tabiri caiz ise yaşamı daha yaşanılır, daha nefes alınır haline getirmenin yöntemi bazen ama saksı da, ama canlı bir çiçekten geçer. Çünkü çiçek hayattır. Yaşar, nefes alır ve ona bakması, sulanması, konduğu ortama kattığı görüntü bize iyi gelir.

Nitekim bu alanda adeta bir lider olan Japonlardan dünyaya yayılan çok özel bir bitki var ve biz ona bonsai adını veriyoruz.

Temel Bilgiler

Bonsai bodur bir ağaç görünümünde olan bitki. Bu küçük bitki yeşil yaprakları ve dalları ile evlerimize, işyerlerimize bambaşka bir hava katıyor ve başta da belirtildiği gibi ortamları güzelleştiriyor.

Düşünseniz evinizin bir yerinde yaşayan mini minnacık bir ağaç. Yaşadığınız stres ne olursa olsun, canınız ne kadar sıkkın, keyfiniz ne kadar kaçık olursa olsun, o bitki ile uğraşmanın size iyi geleceği kesin.

Elbette bakımı zor olan bitki ama öğrenildiğinde hiç de o kadar sorun teşkil etmeyen, sadece birkaç ufak detaya dikkat edilmesi gereken bir çiçek. Yoksa evde kaktüs büyütmekten çok da farkı yok aslında. Biraz emek, bolca ilgi ve her canlıya olduğu gibi gösterilmesi gereken sevgi. Bu kadar basit. Ama getirisi bunlardan çok daha fazla.

Leave a Reply