Bonsai Saksı Seçimleri

Bonsai ya da minyatür ağaçları üretmek oldukça büyük emek ve belli teknik uygulamalarının gerçekleştirilmesi ile tasarlanır. Bu uygulamanın hayata geçmesi aşamasında ise birçok teknik denenir ve bitkinin istekleri de bu anlamda dikkate alınır. Tüm bu detaylar yer açılırken her daim saksı seçimini mini boy olarak tercih ederler. Bunun temel sebebi ise kök gelişimini durdurarak bu alanın üstte doğru gelişmesini sağlamaktır. Bu işlemler de bonsai tasarımın oluşmasının temeli saksı seçiminde oluşur.

Elbette satın aldığınız bonsai ağaçları ilk bakışta sıkışmış bir ortam da gibi gözükür. Bu görüntüye aldanarak büyük bir saksı ile değişimin yapılması ya da bonsai ağacın bahçeye ekilmesi ise zaman içinde bitkinin özüne dönmesine sebep olarak aynı gelişimi göstermesine neden olur. Böylelikle asıl formuna kavuşmaya başlar ve bunun önünü almanızda mümkün olmaz.

Bonsai Saksıları Nasıl Belirlenir?

Bonsai saksı değişimi yeni satın aldığınız zaman için gerekli değildir. Bu seçimler bir ya da iki yıl sonrasında gerçekleşebilir. Değişim işleminde ise sahip olduğunuz saksının bir numara büyük olanı ile değişimin yapılması gerekir. Bundan büyük olan seçimler bonsai aranjmanınızın bonsai özelliğini yitirerek özüne dönmesine sebep olacak olan etkendir.

Bonsai saksı seçimlerinin yanı sıra toprak tercihinde de yeni saksı için yeni toprağa yer vermeniz gerekir. Kendiniz için ya da sevdikleriniz için bu tasarımları satın alabilirsiniz.

Leave a Reply