Bonsai Saksısı Nasıl Değiştirilir?

Bodur ağaç görünümleri ile yediden yetmişe herkesin beğenisini kazanan bonsailer özel bir bakım gerektiren bitkiler arasında yer alıyor. Çin’den kısa sürede tüm dünyaya yayılan bu bodur ağaçlar hem evlerde hem de işyerlerinde dekoratif amaçla da yetiştirildiği gibi dış ortamlarda, park ve bahçelerde de yetiştirilebiliyor. Dileyen herkes bonsai siparişi vererek internetten seçtiği bir minyatür ağacın adresine ulaşmasını sağlayabiliyor.

pachira

pachira

Bonsai Toprak Değişimi Nasıl Yapılır?

Tüm bitkiler gibi bonsailer de uzun süre aynı toprakta kaldığında beslenemiyor ve zamanla hastalanması da kaçınılmaz oluyor. Özellikle köklerin uzaması durumunda saksı ve toprak değişiminin yapılmaması maalesef özenle baktığınız ve yetiştirdiğiniz bonsainin hastalanarak kurumasına sebebiyet verir. Bu nedenle saksı ve toprak değişimini aksatmadan yapmanız son derece önemli olabiliyor.

Bonsai Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Bonsai genç ve küçük ise 2 ila 3 yılda bir daha büyük bir saksıya geçiş yapmanız ve toprağını da yenilemeniz gerekir. Daha büyük ve daha yaşlı bonsailer için de 4 yılda bir saksı değişimi yapmak ve toprağını yenilemek yeterli olabiliyor. Saksı ve toprak değişiminin kesinlikle ilkbahar ayında yapılması gerekiyor.

Ayrıca toprak ve saksı değişimi yapacağınız zaman bonsainizi sulamayın. Toprağın kuru olması, gövdeden ayrılan kökleri daha kolay temizlemenizi sağlar. Muhteşem görünümleri ile yaşam alanlarına farklı bir atmosfer kazandıran bonsai gönder diyerek dilediğiniz kişiye hediye olarak da gönderebileceğiniz bitkiler arasında bulunuyor.

Leave a Reply