Bonsai Yetiştirme Sanatı

Bonsai ağaç yetiştirme sanatı oldukça uzun bir geçmişe sahip olup günümüzde dekorasyon uygulamasında sıklıkla karşımıza çıkan bir aranjmandır. Japon kültüründe oldukça yaygın olan bonsai ağaçlar ülkemizde minyatür ağaçlar olarak anılmaktadır. Bonsai yetiştirme sanatı uzun yıllara boyunca uğraş gerektiren bir işlem olmasına nazaran sonucunda hüsrana uğrama olasılığınızda bulunuyor. Bu sebep ile hazır olarak satılan bonsai ağaç uygulamalarını satın alarak ev ya da iş yerinizde bu muhteşem minik ağaçlara bakabilirsiniz.

Bonsai Ağaca Bakımına Dikkat

Bonsai ağaç yetiştirmek oldukça güçlü bi işlem olup uzun yıllar boyunca yapılan belli işlem ve budamalar sonrasında gerçekleştiriliyor. Oldukça küçük saksılarda yetiştirilerek büyümesi engellenerek yaşamını sürdürmesi sağlanan bonsai ağaçların bakımında da doğru budama ve sulama işlemine yer vermek önemlidir. Bunun yanı sıra saksı değişimi de son derece önemlidir. Toprak verimini yükseltmek için ayda bir defa sulama suyuna vitamin ekleyebilirsiniz.

Bonsai ağacınızı ihtiyacı olduğundan daha büyük bir saksıya yerleştirmeniz ya da bahçeye ekmeniz durumunda kısa süre sonrasında gerçek formuna geri dönecektir. Eğer minyatür ağacınızın dekorasyonunuzda her daim minik bir ağaç olarak yaşamını sürdürmesini istemiyorsanız saksı ve toprak seçimine dikkat etmeniz ve toprak zenginliği için de vitamin uygulamasına yer vermeniz önerilir. Sulamada fazla su aktarımı köklerin çürümesine neden olacağı için mutlaka toprağın nemliliğini parmağınız ile kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Leave a Reply