Mevsime Göre Bonsai Bakımı

Bonsai diğer tabir ile minyatür ağaçlar oldukça güzel bir görselliğe sahip olsalar da bakım detaylarını atlamanız sonrasından maalesef kısa bir süre sonra sizi terk edeceklerdir. Bonsai ağaçlarının bakımında soğuk havalarda ve sıcak havalarda farklı detaylara dikkat etmeniz ve buna göre bir işlem yapmanız önerilir.

Kış Bakımının Püf Noktaları

Fazla soğuk geçen bir kış iklimine sahip iseniz mutlaka dona karşı bonsai ağacınızı korumanız gerekir. Bu sebep ile yalıtım görevi görecek olan bazı uygulamalara da yer verebilirsiniz. Eğer dondan etkilenmiş ise budamaya yer açmadan evvel yeni filiz vermesini beklemeniz daha doğru olacaktır. Kışın bonsai ağaçlarına gübreleme yapılmaz.

İlkbahar Bakımının Püf Noktaları

İlkbaharın gelişi ile aslında düzenleme ve saksı değişim zamanının yaşanmaya başlanması anlamı çıkarılabilir. Özel bitki besinlerini kullanabilirsiniz.

Yaz Bakımının Püf Noktaları

Kış ayı kadar yaz ayları da bonsai ağaçları için önemlidir. Özellikle direk güneş ışığını almayı pek istemezse de havadar ve yarı gölge bir alan onlara oldukça iyi gelecektir. Bu dönemde gelişim gösterdiği için yaratılan bonsai görünümünün bozulmamasına da dikkat etmeniz önerilir.

Sonbahar Bakımının Püf Noktaları

Bonsai ağaçlarınız için ikinci büyüme sezonu olarak bilinen sonbahar ayları sebebi ile yeni filiz veren yerlerin çimdiklenmesi gerekir. Yoksa bu alanda da çıkan dallar sebebi ile görüntü bozulmaya başlayacaktır. Saksıda bulunan bonsainin su tahliyesini de kontrol etmeniz önerilir.

Leave a Reply